Ennyi volt: olyan egyezményt rúgott fel Zelenszkij és Putyin, ami évtizedek óta Európát segítette

2024. december 20. 09:55

Zelenszkij minden lehetőséget elvetett, Putyin meg csak röhög a markába, jelezte, Európa gondja ez, nem az övék.

2024. december 20. 09:55
President Joe Biden hosts an event on the Ukraine Conpact initiativ

Putyin és Zelenszkij is kizárta az Európa számára kulcsfontosságú gázmegállapodás megújítását – írta meg a Bloomberg. Az eddigi öt évben hatályban lévő megállapodás „felrúgása” kapcsán az európai gáz határidős jegyzései több mint egy hónap óta nem látott mértékben ugrottak meg.  

Az egyik térfélen Zelenszkij jelezte, hogy Ukrajna nem fog orosz eredetű gázt továbbítani, hacsak nem kap olyan biztosítékot, hogy a Kreml nem húz pénzügyi hasznot abból a háború alatt. A másik térfélen Putyin kijelentette, hogy „nem lesz ilyen szerződés, ez most már világos”. 

„Felmerül a kérdés, hogy mit kezdjünk most ezzel – de ez nem a mi problémánk”, és az orosz gázóriás, a Gazprom PJSC „túlél majd.”

Az elmúlt napokban az egyik legfontosabb gázvásárlónak számító Szlovákia vezetésével több ország is igyekezett csillapítani a feszültségeken, hogy biztosítva legyen a gázellátás, de a kijeviek hozzáállása csak nehezíti a tárgyalásokat – írta a Bloomberg.

Robert Fico szlovák miniszterelnök elmondta, megdöbbentette Zelenszkij elutasító hozzáállása a tranzittal kapcsolatban, miután a két vezető Brüsszelben találkozott.

„Meglepett a válaszának nyers őszintesége, amellyel gyakorlatilag kizárt bármiféle lehetőséget, hogy Ukrajna bármilyen gázt is továbbítson” – mondta Fico a találkozó után. Hozzátette, hogy a megbeszélések során „különféle opciókról” volt szó, de az ukrán elnök ezeket mind elvetette.

Mi várható?

Az európai irányadó gázárak 5,1%-os emelkedéssel zárták a kijelentések napját – írta meg a Bloomberg – ez a legnagyobb növekedés november 14. óta, miután korábban 3%-kal estek. Ez jól mutatja a piac volatilitását – jegyezte meg a Bloomberg.

A hosszas tárgyalások eredménye vagy egy utolsó pillanatban születő alternatív megállapodás, vagy a szállítások leállítása lehet, ami lezárná az orosz gáz Európába vezető, évtizedeken át fennálló útvonalát.

Az alternatív megállapodások kapcsán Zelenszkij leszögezte, hogy azok a javaslatok, amelyek szerint egy másik ország még Ukrajna előtt vásárolná meg az orosz gázt, továbbra is Moszkva finanszírozásával érnének fel. Ukrajna jelenleg évi mintegy 15 milliárd köbméter orosz gázt továbbít Európába.

***

A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.

Nyitókép: Brendan SMIALOWSKI / AFP
 

 

Összesen 114 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
véna
2024. december 21. 14:52
Bár Oroszországnak nagy szüksége nincs de Szlovákia adhatna nekik olyat amiért meg ők nem fizetnek. Ekkor senki nem fizetne semmiért, mint a régi szép KGST időkben.
attysh
2024. december 21. 12:52
Akkor játszuk azt, hogy 🐎 f@szt nekik, nem áramot, még dieselt!
Zolt
2024. december 21. 08:27
Ha,egy ország rontja egy másik ország gazdaságát nemigen érdemel eggyüttérzést. Mivel az oroszokkal megfelelő jó gazdasági kapcsolatunk volt,így nekünk az lehetne a jobb verzió,ha szétszedné az orosz apró államokra ujrajnát.Márvrég atommal szétszedhette volna ukrajnát.Viszont ebből az vonható le ,hogy nem usa,aki megtette,azaz mérsékelt. A gáz nyomást eddig ott az orosz biztosította,kérdés mibe fog fájni az ujránoknak,ha szállitani akarnak... Szerintem
2024. december 21. 07:42 Szerkesztve
Zelónak visszavan max egy hónapja, amúgy se terveznénk vele hosszú távra, kit érdekel a cintányéros csimpi mutatványa, majd megegyezünk a következővel.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!